Jednym z bardziej energochłonnych obszarów przetwórstwa tworzyw jest chłodzenie maszyn produkcyjnych. W kontekście aktualnych, drastycznych podwyżek cen prądu energooszczędność systemów chłodzenia nabiera dodatkowego wymiernego znaczenia, ponieważ droższa energia elektryczna bezpośrednio przekłada się na koszty produkcji w zakładach. Tylko ten, kto utrzymuje swoje koszty energii na jak najniższym poziomie może zwiększyć konkurencyjność swojego przedsiębiorstwa.

Dlatego też inwestując w nowy, energooszczędny system chłodzenia lub modernizację istniejącego układu przedsiębiorca można w bardzo dużym zakresie obniżyć koszty zużycia energii. Poniżej kilka podpowiedzi na co zwracać uwagę podczas wyboru systemu chłodzenia maszyn, a także sposoby, dzięki którym ograniczysz zużycie energii w tej dziedzinie.

Dlaczego warto inwestować w system chłodzenia maszyn?

Podstawową ideą najbardziej energooszczędnych systemów chłodzenia jest maksymalne wykorzystanie ciepła odpadowego z produkcji. Ma to bezpośrednie przełożenie na bardzo wysokie oszczędności kosztów eksploatacji, w porównaniu do standardowych, prostych metod. Tego typu rozwiązania oferuje nasz partner – niemiecka firma ONI-Wärmetrafo GmbH, która od 40 lat realizuje najnowocześniejsze i przyjazne środowisku systemy chłodzenia, odzysku ciepła oraz wentylacji i klimatyzacji.

Maksymalizacja oszczędności dzięki systemom zintegrowanym

Szczególnie duże oszczędności można uzyskać dzięki projektom systemów zintegrowanych, kiedy jeden partner zapewnia układ chłodzenia, odzysku ciepła do celów grzewczych, wentylację, sprężone powietrze i ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. Wszystkie te instalacje tworzą jeden, centralnie sterowany system, dzięki czemu możliwe jest maksymalne wykorzystanie dostępnej energii przy minimalnych kosztach eksploatacyjnych.

 

Sposoby redukcji zużycia energii

Sposobów na redukcję zużycia energii w dziedzinie chłodzenia maszyn jest co najmniej kilka. Warto stosować rozdzielenie obiegów – tj. chłodzenie form za pomocą agregatu chłodniczego, natomiast hydrauliki maszyn przez cały rok za pomocą chłodni wentylatorowych, które średnio rocznie są 10 razy tańsze w eksploatacji. Inną korzystną metodą jest odciążenie agregatów chłodniczych w zimie i okresach przejściowych poprzez chłodnie wentylatorowe. Daje to w ciągu roku kolejne, bardzo znaczne oszczędności energii elektrycznej.

Warto ponadto wykorzystywać w całości ciepło odpadowe z chłodzonych wtryskarek lub pras do celów grzewczych. Pozwala to bez dodatkowych kosztów ogrzać magazyn i biura przez cały rok. Kolejnymi sprawdzonymi sposobami jest regulacja obrotów pomp tłoczących wodę chłodniczą czy też wentylatorów pracujących w chłodniach i agregatach. Na redukcję zużycia energii elektrycznej zasilającej system chłodzenia ONI bardzo duży wpływ ma stale rozwijane przez ONI oprogramowanie optymalizujące pracę systemu w stosunku do bieżącego zapotrzebowania na chłód i aktualnych warunków pogodowych.

 

Niezawodność systemów ONI gwarantowana jest poprzez wykorzystanie najwyższej jakości komponentów do ich budowy oraz 40-letnie doświadczenie, z którego korzysta już ponad 6.000 Klientów z 70 krajów całego świata.

Firma od wielu lat prowadzi tzw. „Oszczędnościomierz ONI”, który pokazuje bieżące oszczędności w ciągu roku, jakie uzyskują w sumie wszyscy jej klienci (6.174) dzięki zastosowanym przez nich rozwiązaniom z ONI.

Aktualnie klienci z całego świata dzięki technologii ONI oszczędzają rocznie:

  • 758.032.000 kWh energii grzewczej w ciągu roku
  • 253.246.000 kWh energii elektrycznej w ciągu roku

Przekłada się to na oszczędności prawie 2,8 mld EUR/rok rocznie i skutkuje zmniejszeniem emisji CO2 rzędu 7,59 miliona ton CO2/rok *

* Stan podanych danych: 08/2022, przyjęte do przeliczenia ceny energii: Energia grzewcza 0,115 EUR/kWh, energia elektryczna 0,25 EUR/kWh, emisja CO2 przy produkcji energii grzewczej 0,28 kgCO2/kWh, przy produkcji prądu 0,732 kgCO2/kWh

 

W sytuacji jakichkolwiek pytań dotyczących systemów chłodzenia i sposobów na wygenerowanie oszczędności w tym zakresie serdecznie zapraszamy do kontaktu z:

Bartłomiejem Miękusem – Wicedyrektorem ONI-Wärmetrafo GmbH na Polskę, tel. +48 71 358 40 29, mail: b.miekus@oni.de