Tworzywo sztuczne ma zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki. Czemu jest tak popularne? Na czym polega przetwórstwo tworzyw sztucznych? Co jest potrzebne do jego formowania? Czytaj dalej, a odpowiedzi na te pytania będą dla Ciebie jasne!

Przetwarzane tworzywa sztuczne

Tworzywa sztuczne powstają z polimerów syntetycznych lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych z dodatkami modyfikującymi i jak sama nazwa wskazuje, są wytworzone sztucznie. Niestety ich zasoby nie są niewyczerpane, gdyż zależą od źródeł kopalnianych. Dlatego tak istotne jest ich wielokrotne przetwarzanie. Wyroby wykonane z tworzywa sztucznego są lekkie i cechują je doskonałe właściwości termo- i elektroizolacyjne.

Tworzywa sztuczne dzielą się na:

 • elastomery – cechują się zdolnością odwracalnej deformacji bez przerywania ciągłości strukturalnej. Dzięki temu mogą zastąpić kauczuk naturalny,
 • plastomery – wyróżnia je niski poziom odkształcenia w temperaturze pokojowej oraz właściwości sprężyste. Dzielą się na termoplasty i duroplasty,
  • termoplasty – to syntetyczny materiał wielocząsteczkowy. W temperaturze zeszklenia staje się elastyczny, a po jej zwiększeniu się upłynnia. Jednak wystarczy zmniejszyć temperaturę, by termoplasty wróciły do stanu stałego,
  • duroplasty – pod wpływem ogrzewania zachodzi w nich proces sieciowania, czyli utwardzania. Nie ulegają powtórnemu uplastycznieniu. Wyróżnia je wysoka wytrzymałość mechaniczna.

Wyraźnie widać, że tworzywo sztuczne to materiał, któremu łatwo można nadać zróżnicowane kształty. Można go także połączyć z innymi surowcami, tworząc funkcjonalne wyroby.

Nowoczesne tworzywa

Ze względu na światowe trendy w zakresie ochrony środowiska coraz większą popularność zyskują polimery wypełniane odpadami organicznymi. Szacuje się, iż potrzeba ok. 300 lat, aby folia z polietylenu LDPE o grubości 60 µm uległa całkowitej degradacji. Bez wątpienia wpłynęło to na rozwój nowej grupy tworzyw polimerowych – materiałów wytwarzanych z surowców kopalnych i odnawialnych wzbogacanych wypełniaczami organicznymi. Dzięki zastosowaniu w polimerowej bazie degradowalnych wypełniaczy organicznych tj. np. łuski kawy, czy mączkę drzewną, stają się one polimerami bardziej przyjaznymi dla środowiska z uwagi na lepszą podatność do ogólnej degradacji, co ma znaczenie w Gospodarce Obiegu Zamkniętego.

 

Metody stosowane w przetwórstwie tworzyw sztucznych

Przetwórstwo tworzyw polimerowych najczęściej opiera się na metodach skupionych na plastycznych formowaniu tworzyw. Najważniejsze technologie przetwórstwa tworzyw sztucznych termoplastycznych to:

 • formowanie wtryskowe,
 • wytłaczanie,
 • kalandrowanie,
 • formowanie wtórne.

Natomiast charakterystyczne metody przetwórstwa tworzyw sztucznych termo- i chemoutwardzalnych to:

 • prasowanie przetłoczne,
 • prasowanie tłoczne,
 • prasowanie laminatów,
 • wykonywanie odlewów,
 • formowanie kontaktowe.

Formowanie wytryskowe

Najskuteczniejszą metodą przetwórstwa tworzyw sztucznych jest formowanie wtryskowe i to na nim się skupimy. Proces ten polega na wprowadzeniu do przygotowanej formy płynnego, uplastycznionego materiału, który przyjmuje jej kształt. Następnie poprzez chłodzenie masa utwardza się w formie. Powstaje gotowy detal. Technologia formowania wtryskowego pozwala osiągnąć dowolny kształt elementu, ograniczony kształtem formy wtryskowej. By wytworzyć detale metodą wtrysku, konieczna jest wtryskarka i forma, dlatego tego typu produkcja najbardziej opłaca się, gdy jest masowa.

Przetwórstwo tworzyw sztucznych – maszyny i urządzenia

Wtryskarki to urządzenia cechujące się dużą powtarzalnością, dzięki czemu mogą stworzyć wiele identycznych elementów. Urządzenia te składają się z:

 • zespołu zamykania i otwierania formy,
 • zespołu uplastyczniania i wtryskiwania tworzywa,
 • korpusu wtryskarki układu sterowania i regulacji procesu,
 • układu napędu.

Wybierając te maszyny, warto zdecydować się na sprawdzone modele i wybrać wtryskarki KraussMaffei. Wtryskarka wraz z zestawem urządzeń peryferyjnych, tworzy zharmonizowaną linię technologiczną, realizującą proces w sposób automatyczny (zobacz: automatyczne linie produkcyjne).

Przetwórstwo tworzyw sztucznych – czemu warto?

Przetwórstwo tworzyw sztucznych daje niemal nieograniczone możliwości. Wykorzystuje surowiec, któremu można nadać dowolny kształt, dzięki czemu jego zastosowanie jest ogromne. Tworzywo sztuczne wykorzystywane jest w wielu gałęziach przemysłu np. w motoryzacji, medycynie, lotnictwie, przemyśle elektrotechnicznym czy elektronicznym.

Zastanawiasz się, gdzie kupić wtryskarki? Postaw na Dopak! Znajdziesz u nas maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych, dzięki którym produkcja przebiegnie sprawnie, a nawet skomplikowane detale będą wykonane precyzyjnie.

Sprawdź także nasze Centrum Badawczo-Rozwojowe!