W wyniku eksploatacji maszyn zużywają się ich podzespoły, mechanizmy sterowania, a nawet obudowa. Dlatego serwisowanie i naprawa maszyn to konieczność. Dzięki nam dowiesz się, jak często poddawać przeglądowi technicznemu wtryskarki czy inne urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Odkryjesz także, czy korozja jest niebezpieczna oraz jak dbać o układ hydrauliczny. Wyjaśnimy Ci również, na czym polega naprawa wtryskarek i gdzie je serwisować.

Serwis maszyn przemysłowych

Maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych, jak wszystkie urządzenia, podlegają zużyciu. To naturalny proces, któremu można jednak przeciwdziałać. Dlatego tak istotny jest serwis maszyn. Polega on na regularnym poddawaniu ich przeglądowi technicznemu. Podczas jego trwania ekspert sprawdza, czy urządzenie działa poprawnie i czy jego dalsza eksploatacja jest bezpieczna dla osób, które zajmują się jego obsługą. Jeśli to konieczne specjalista wykonuje potrzebne naprawy i zabiegi konserwatorskie, które umożliwiają dalsze bezpieczne i niezakłócone działanie wtryskarki.

Nie ma konkretnych przepisów prawnych, które określałyby, co ile powinien odbywać się serwis maszyn przemysłowych. Producenci jednak określają zalecane czasokresy w dokumentacji dołączonej do maszyny. Warto korzystać z tych rekomendacji planując regularne przeglądy. Serwis urządzeń przemysłowych to nie tylko gwarancja, że będą one działać wydajnie, ale także bezpieczeństwo pracowników. Warto podkreślić jednocześnie, że jeśli niesprawnie działająca maszyna spowoduje uszczerbek na zdrowiu osoby pracującej przy niej, pełna odpowiedzialność za wypadek spada na osobę zlecającą pracę. Dlatego pracodawcy powinni zwracać szczególną uwagę na serwis wtryskarek.

Częstotliwość przeglądów powinno uzależnić się, nie tylko od zaleceń producenta umieszczonych w książce obsługi. Muszą być one ściśle uzależnione od intensywności eksploatacji maszyny oraz sposobu jej wykorzystania, Oczywistym jest, że przy krótkich cyklach oraz nastawionych wartościach, zbliżonych do maksymalnie możliwych, częstotliwość przeglądów należy zwiększyć. Klienci wtryskowni, a zwłaszcza dużych koncernów, mają często odgórne wymagania, co do częstotliwości obsługi maszyn. Równie często konieczne są dodatkowe umowy serwisowe z autoryzowanym przedstawicielem producenta. Ciekawym rozwiązaniem jest jednak stworzenie własnego harmonogramu, według którego dokonywany jest serwis. Dzięki temu unika się niespodziewanych awarii, które mogą zatrzymać pracę całego przedsiębiorstwa i generować ogromne koszty. Warto regularnie wykonywać dzienne przeglądy i obserwować czy pojawiają się niepokojące objawy, a co kilka miesięcy lub minimum raz w roku zlecać kompleksowy serwis maszyn profesjonalnej firmie. Pozwoli to znacząco zwiększyć żywotność urządzeń przemysłowych.

Do najczęściej występujących uszkodzeń w maszynach przemysłowych zaliczyć można:

  • korozję,
  • zużycie mechanizmów mechanicznych,
  • pogorszenie jakości oleju hydraulicznego,
  • uszkodzenie uszczelnień.

Czy korozja jest niebezpieczna?

Częstym uszkodzeniem, które dotyka wszystkie stalowe konstrukcje, jest korozja. Dlatego serwis wtryskarek ma także na celu wychwycenie wycieków, powodujących korozję na obudowie, silniku czy łożyskach. Kolejnym problemem jest korozja i zakamienienie elementów układu chłodzenia. Tutaj trzeba szczególną uwagę zwrócić na jakość wody chłodzącej.

Jak dbać o układ hydrauliczny?

Maszyny do formowania wtryskowego stworzone są do pracy ciągłej. Dlatego warto zadbać o ich układ hydrauliczny. Dzięki temu można znacząco ograniczyć spadki wydajności. Jedną z istotniejszych kwestii jest wymiana oleju. To on odpowiada za podnoszenie energii, schładzanie układu i ochronę ruchomych części przed zużyciem. By olej spełniał swoje zadanie, powinien posiadać odpowiednie parametry, zgodne z dokumentacją maszyny, Należy również regularnie kontrolować jego zanieczyszczenie, wykonując odpowiednie testy w specjalistycznych laboratoriach analitycznych. Takie testy pozwolą wychwycić również zawartość wody. Duża zawartość wody znacząco pogarsza parametry, jak również może świadczyć o przecieku wody do oleju z linii chłodzenia.

Co ile wymieniać olej? Zależy to głównie od zaleceń producenta. Określane są one w dokumentacji techniczno-rozruchowej (DTR) dołączonej do maszyny. Wymianę oleju należy wykonywać po upływie określonej liczby godzin lub otrzymaniu informacji z maszyny o zanieczyszczeniu filtra. W celu obniżenia kosztów stosuje się regularne badania oleju, które określą stopień jego zużycia.

Naprawa maszyn przemysłowych – na czym polega?

Podczas serwisowania może okazać się, że konieczna jest naprawa. W przypadku maszyn hydraulicznych zdarzają się awarie zaworów, pomp czy uszkodzenia uszczelnień elementów roboczych. W takim przypadku często konieczna jest wymiana uszczelnień czy części do wtryskarek, ale niekiedy wystarczy tylko kalibracja. Zadanie to najlepiej powierzyć specjalistom, którzy o tych urządzeniach wiedzą wszystko. Tylko dzięki temu możesz mieć gwarancję, że maszyna zostanie naprawiona i zacznie działać poprawnie. Wieloletnia wiedza, doświadczenie i odpowiednie narzędzia pozwolą na szybkie i skuteczne usunięcie awarii.

Gdzie serwisować maszyny przemysłowe?

Zastanawiasz się, gdzie serwisować maszyny? Postaw na Dopak! To firma, przed którą serwis i naprawa wtryskarek nie ma tajemnic. Zapewnia także techniczną obsługę serwisową urządzeń peryferyjnych, robotów, centralnych systemów podawania i suszenia, rozdmuchiwarek, systemów chłodzenia, linii do recyklingu i systemów monitoringu produkcji (MES). Usługa dotyczy urządzeń takich producentów jak: KraussMaffei, ONI, Digicolor, BBM, Neue Herbold, MO-DI-TEC, Virginio Nastri, Weima, Vespa, Plasdan, ASS, Elux. Dopak to serwis i naprawa maszyn na najwyższym poziomie. Postaw na specjalistów, którzy zmniejszą ryzyko kosztownych awarii oraz wydłużą trwałość i wydajność Twoich urządzeń.