Projekt to najważniejszy etap wdrożenia nowego procesu technologicznego. Właśnie dlatego projektowanie linii produkcyjnych wymaga przeprowadzenia wielu konsultacji i licznych uzgodnień. Dzięki temu możliwe jest precyzowanie założeń projektowych. Interesuje Cię projekt linii produkcyjnej? Przeczytaj nasz artykuł! Dowiesz się z niego, czym są linie produkcyjne i jak wygląda ich projektowanie. Przedstawimy Ci także zalety automatycznych linii produkcyjnych, a na koniec poznasz ofertę Dopak. Zapraszamy do lektury!

Linie produkcyjne – definicja

Czym są linie produkcyjne? To zespół maszyn lub stanowisk, które zostały zaprojektowane w sposób umożliwiający przeprowadzenie procesu technologicznego we właściwej kolejności, w odpowiednim czasie i w oczekiwanej jakości.

Właściwe zaprojektowanie linii produkcyjnych wpływa na:

  • jakość – każdy wyrób cechuje identyczna jakość,
  • wydajność – możliwość maksymalnego wykorzystania możliwości linii,
  • bezpieczeństwo – dotyczy pracowników i ogólnie środowiska pracy,
  • czas – im proces technologiczny jest lepiej zaprojektowany, tym mniej czasu potrzebne jest do tworzenia produktu.

Linie produkcyjne są wykorzystywane między innymi w przemyśle spożywczym, motoryzacyjnym, elektronicznym i maszynowym od ponad wieku. Pierwsza taka linia powstała i została uruchomiona w zakładach FORDA w 1913 roku. Umożliwiła ona skrócenie czasu montażu kompletnego auta z 12 godzin do 93 minut. Tak więc gra jest warta świeczki! Od tamtego czasu projektowanie linii produkcyjnych jest unowocześniane, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie coraz to trudniejszych zadań.

Wyróżnić można stanowiska zrobotyzowane, zautomatyzowane oraz manualne. Ich zastosowanie i wybór zależy od typu charakteru produkcji w przedsiębiorstwie.

Na czym polega projekt linii produkcyjnej?

Projektowanie linii produkcyjnych rozpoczyna się od określenia potrzeb klienta i specyfiki konkretnego zakładu przemysłowego. Dzięki konsultacjom możliwe jest opracowanie szczegółowych wymagań dla procesu technologicznego. Na ich podstawie opracowuje się projekt koncepcyjny, który następnie jest przekazywany do ponownej weryfikacji klienta.

Z niego dowiesz się, jaka jest kolejność budowy maszyn i linii produkcyjnych, jakie jest zapotrzebowanie sprzętowe, powierzchniowe oraz kadrowe. Ostatnim etapem projektowania linii produkcyjnej jest wykonanie kosztorysu inwestorskiego oraz zdefiniowanie wymagań transportowych. Następnie możliwa jest budowa linii produkcyjnych oraz uruchomienie linii technologicznych, które związane są z wykonaniem dokumentacji, rozruchem instalacji, testami i przeprowadzeniem szkoleń.

Automatyczna linia produkcyjna – dlaczego warto ją wybrać?

Automatyczne linie produkcyjne to niezwykle nowoczesne rozwiązanie, które znacząco wpływa na wydajność produkcji. Na czym polega? Automatyczna linia produkcyjna umożliwia wykonywanie kolejnych etapów produkcji przez maszyny. Wyroby nie tylko są produkowane automatycznie, ale także transportowane do kolejnej części produkcji, a nawet wprost do magazynu. To zatem system, który działa bez potrzeby ingerencji człowieka, a jedynie pod jego nadzorem, dzięki czemu jest powtarzalny i wydajny.
W nowoczesnych zakładach przemysłowych aż 90% prac wykonywanych jest przy pomocy automatycznych linii produkcyjnych. Pozostałe 10% związane jest z zaprogramowaniem maszyn oraz nadzorowaniem ich pracy.

Automatyczne linie produkcyjne są w stanie wykonywać wiele rozmaitych zadań, które dostosowane są do różnych typów przedsiębiorstw. Wszystko zależy od potrzeb zakładu oraz jego zaawansowania technologicznego. Warto podkreślić, że linie automatyczne można modyfikować, dodawać im nowe funkcje i dostosowywać do aktualnych potrzeb.

Co można wykonać za pomocą linii automatycznych?

Automatyczne linie produkcyjne wykorzystywane są do produkcji dowolnych wyrobów. Dlatego są używane w niemal wszystkich typach zakładów produkcyjnych. Dziś skupimy się na automatycznej linii produkcyjnej w przedsiębiorstwie zajmującym się przetwórstwem tworzyw sztucznych. To w tej branży produkowane są niezliczone ilości klocków, pojemników do przechowywania, elementów technicznych, produktów codziennego użytku, motoryzacyjnych i wiele innych produktów. Jak w każdej produkcji również w tej ważny jest czas i jakość wyrobu. Dlatego właśnie zautomatyzowanie linii jest idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza w produkcji seryjnej.

Produkcja elementu z tworzywa sztucznego rozpoczyna się od wykonania stalowej formy, która następnie jest montowana w maszynie wtryskowej. Tworzywo sztuczne w postaci płynnej jest wtryskiwane do wnętrza formy i w ten sposób uzyskujemy wypraskę. Tę z kolei po wyjęciu z formy odkłada się na pole odkładcze lub taśmociąg. Kolejne etapy to sprawdzenie jakości, pakowanie i przewożenie do magazynu gotowych wyrobów. Oczywiście po drodze możemy dodać czynności takie jak naklejanie etykiety, zamontowanie dodatkowych elementów lub zmontowanie z innym już wcześniej wykonanym elementem, ale to już inny temat, któremu należałoby poświęcić osobny artykuł.

Posiadasz firmę produkcyjną lub chciałbyś taką otworzyć i zastanawiasz się, co zrobić, żeby produkować wydajnie, bezbłędnie i stabilnie? Odpowiedzią na Twoje pytanie jest: zaprojektuj i zakup automatyczną linię produkcyjną. Koszty projektu linii produkcyjnej i jej budowa szybko się zwracają, jeśli powierzysz go odpowiednim ludziom.

Projektowanie linii produkcyjnych w Dopak

Projektowanie linii produkcyjnych to niezwykle skomplikowany proces, dlatego warto powierzyć go specjalistom. Dopak to firma z ponad 25-letnim doświadczeniem w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Pracownicy tej firmy widzieli już naprawdę dużo przedsiębiorstw produkcyjnych i wiedzą, jak można usprawnić produkcję za pomocą automatycznej linii technologicznej. Dopak oferuje automatyczne linie produkcyjne pod klucz dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że zapewnia kompleksowe wdrożenie całego procesu technologicznego. Najważniejszym jego elementem jest poznanie specyfiki przedsiębiorstwa i produktu, który ma być wytwarzany w automatycznej linii. Dopak wybierze dla Ciebie odpowiednią maszynę wtryskową oraz urządzenia peryferyjne, aby po zautomatyzowaniu procesu, produkt wykonywany był wydajnie, z właściwą jakością, a w efekcie dawał Ci możliwość zysku. Bo przecież o to w tym chodzi!

Dopak wykonuje wszystko od projektu poprzez sprzedaż całych linii technologicznych wraz z instalacją i uruchomieniem, aż po serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Bogate doświadczenie i doskonała znajomość europejskiego rynku tworzyw sztucznych sprawia, że usługi Dopak to gwarancja doskonałej jakości. Firma wykonuje linie produkcyjne według obowiązujących norm PN i EN, wystawia Deklaracje Zgodności z Dyrektywą Maszynową 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i oznaczenia znakiem CE, więc możesz być spokojny o jakość linii produkcyjnej. Oferowane rozwiązania są energooszczędne i przyjazne środowisku. Dopak proponuje także zoptymalizowane gniazda produkcyjne. W skład autonomicznych linii produkcyjnych wchodzą:

Dopak to także Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym pomogą Ci dobrać materiał do Twojej produkcji, zrobią testy materiału oraz zaprojektują i wykonają prototyp Twojego produktu. Możesz też przetestować formę na nowoczesnych maszynach KraussMaffei lub przyjechać na szkolenie z obsługi maszyn, bezpieczeństwa produkcji czy procesu wtrysku.

Wybierz Dopak – firmę, która zajmuje się projektowaniem, doradztwem, sprzedażą i instalacją pod klucz wszystkich elementów linii produkcyjnej. To szybka i kompleksowa pomoc w planowaniu linii produkcyjnych, które usprawniają działanie przedsiębiorstwa!