Wtryskarka hydrauliczna czy elektryczna? Oto jest pytanie! Poniżej 10 faktów i mitów na temat wtryskarek, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, którą maszynę wybrać do swojego zakładu. Ważna jest świadomość zalet i wad każdej z nich i podjęcie decyzji dopasowanej do potrzeb zakładu.

 

 1) Cena wtryskarki

Różnica w cenie między wtryskarką elektryczną i hydrauliczną zmniejszyła się w ostatnich latach zdecydowanie. W zależności od wyposażenia i wielkości maszyny wynosi ona od kilku do  kilkunastu procent na korzyść wtryskarki hydraulicznej. Czasy, kiedy cena wtryskarki elektrycznej była nawet o 40% wyższa, niż jej hydraulicznej odpowiedniczki już dawno odeszły w zapomnienie. Faktem jest również, że firmy, które mają bardziej ograniczony budżet na inwestycje, nadal chętniej wybierają wtryskarki hydrauliczne.

Wtryskarka elektryczna PX

Wtryskarka elektryczna PX

 

2) Koszty eksploatacji wtryskarek

Cena wtryskarki powinna być rozpatrywana nie tyle z perspektywy kosztu początkowego jej nabycia, ile przede wszystkim pod kątem kosztów eksploatacji maszyny w długim okresie. W tym aspekcie szczególnie korzystnie przedstawia się wtryskarka elektryczna.

Co do zasady, maszyny elektryczne zużywają od 20 do 40% mniej prądu niż odpowiednie maszyny hydrauliczne. Konkretne oszczędności energii elektrycznej są  ściśle uzależnione od zastosowania, sposobu produkcji i długości cykli. Dodatkowo elektryczna wtryskarka odzyskuje energię hamowania i może ją używać do innych procesów. Charakteryzuje się też niskim obciążeniem chłodzenia, co pozwala zmniejszyć zużycie wody chłodzącej nawet o 70%.

Jeśli również  kwestie ekologii oraz racjonalnego gospodarowania zasobami są ważnymi aspektami w filozofii funkcjonowania firmy, warto zastanowić się nad wyborem maszyny o napędzie elektrycznym.

 

Maszyna elektryczna i hydrauliczna pod względem zużycia energii:

3) Czystość produkcji i komfort pracy

Wykorzystanie wtryskarek elektrycznych oznacza niższy poziom hałasu do 10 dB(A) oraz bardziej czystą produkcję. Jeśli zależy Ci, aby maszyna była cicha, nie generowała wibracji ani nie emitowała szkodliwych oparów najodpowiedniejsza będzie wtryskarka o napędzie elektrycznym. Również do zastosowań clean-room, czyli czystych pomieszczeń wybiera się przede wszystkim wtryskarki elektryczne.

Wtryskarki KraussMaffei

Wtryskarki KraussMaffei

 

4) Dostępność mocy chłodniczych w zakładzie

Maszyna elektryczna nie wymaga chłodzenia oleju hydraulicznego. Jeżeli w Twoim zakładzie moce chłodnicze są na granicy, warto wybrać wtryskarkę elektryczną. Nie będziesz musiał ponosić inwestycji w rozbudowę układu chłodzenia.

 

5) Image

Dobór wtryskarki ma często związek z przyjętymi założeniem strategiczno-wizerunkowymi przedsiębiorstwa i polityką rozwoju zakładu. Jeżeli firmie zależy na wizerunku bardzo nowoczesnego przedsiębiorstwa produkcyjnego, które podąża za trendami i patrzy dwa kroki do przodu, powinna postawić na maszynę elektryczną.

Jeśli natomiast na hali produkcyjnej dominują wtryskarki hydrauliczne i chcesz bazować na dotychczasowym parku maszynowym i aktualnych kompetencjach pracowników, lepiej postawić na sprawdzone maszyny hydrauliczne, które znasz najlepiej.

Jedne i drugie wtryskarki gwarantują wysoką jakość i precyzję produkcji, a ostateczna decyzja zawsze należy do klienta.

 

6) Przeznaczenie wtryskarki

Obydwie maszyny sprawdzają się doskonale w każdej branży, w której produkcja odbywa się w oparciu o tworzywo sztuczne. Nie sposób dopasować konkretnej wtryskarki do przeznaczenia, ponieważ parametry jednych i drugich w zakresie czasu cyklu są bardzo zbliżone. Podejmując decyzję, powinno się brać pod uwagę sposób produkcji w danym zakładzie oraz plany dotyczące rozwoju parku maszynowego. Zwracając uwagę na te aspekty lepiej dopasujesz maszynę.

Wtryskarka hydrauliczna CX

Wtryskarka hydrauliczna CX

 

7) Naprawy i konserwacja wtryskarki

Istnieje postrzeganie, że maszyna elektryczna jest bardziej wrażliwa i podatna na awarie niż jej hydrauliczna odpowiedniczka. Nie jest to prawdą. Maszyny elektryczne są obecne na rynku od kilkunastu lat, bazują na sprawdzonych i niezawodnych komponentach znanych marek. Faktem jest, że w elektrycznych maszynach jest mniej podzespołów, które mogą ulec awarii, ze względu na brak napędowego układu hydraulicznego, filtrów, zaworów, uszczelek. Awaryjność maszyn elektrycznych jest z tego punktu widzenia mniejsza.

 

8) Układ sterowania

Zarówno maszyny hydrauliczne, jak i elektryczne mają ten sam układ sterowania. Użytkownik, który zapoznał się z menu sterowania maszyny hydraulicznej, przechodząc na elektryczną, otrzyma dokładnie ten sam wygląd. Faktem jest, że wtryskarkę elektryczną można precyzyjniej wysterować, co wynika z charakterystyki zastosowanych silników serwo. Obiektywnie należy jednak zaznaczyć, że w ostatnich latach wtryskarki hydrauliczne zostały dalece zmodernizowane pod kątem precyzji zaworów, pomp i ich sterowania i dają duże możliwości dokładnych nastaw i monitorowania parametrów pracy.

Wtryskarki KraussMaffei

Wtryskarki KraussMaffei

9) Współpraca wtryskarki z urządzeniami peryferyjnymi

Nie ma żadnej różnicy w zakresie współpracy z urządzeniami peryferyjnymi w obu typach maszyn, ponieważ możliwość integracji wynika z rodzaju sterowania, a nie z napędu wtryskarki. Zarówno wtryskarki hydrauliczne, jak i elektryczne są konfigurowane z automatyką do odbioru detali, układania i pakowania wyprasek, a także etykietowania w formie itp.

10) Trendy

Aktualnie na rynku jest większe zainteresowanie wtryskarkami elektrycznymi. Wielu naszych klientów decyduje się na nie. Zauważamy, że rozwijając potem park maszynowy, pozostają przy tym wyborze. Wypieranie i dominacja wtryskarek elektrycznych w przetwórstwie tworzyw sztucznych będzie z pewnością nadal postępować.

 

Czytaj więcej o wtryskarkach hydraulicznych i elektrycznych KraussMaffei.