Wzrasta zainteresowanie wtryskarkami elektrycznymi w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Maszyny te bazują na sprawdzonych i niezawodnych komponentach znanych marek i są bardzo dobrą alternatywą dla popularnych wtryskarek hydraulicznych. Jeśli twojej firmie zależy na racjonalnym gospodarowaniu zasobami i  wizerunku nowoczesnego przedsiębiorstwa, dla którego kwestie ekologii są priorytetem, warto rozważyć maszyny o napędzie elektrycznym.  

 Posiadają one wiele zalet, poniżej przedstawiliśmy kilka z nich.

 

  • Niskie koszty eksploatacji

Cena wtryskarki elektrycznej bardzo korzystnie przedstawia się z perspektywy kosztów eksploatacji maszyny w długim okresie. Poziom oszczędności jest ściśle uzależniony od zastosowania, sposobu produkcji i długości cykli, jednak co do zasady, maszyny elektryczne zużywają od 20 do 40% mniej prądu niż odpowiednie maszyny hydrauliczne.

Dodatkowo elektryczna wtryskarka odzyskuje energię hamowania, którą można spożytkować do innych procesów. Wtryskarka elektryczna charakteryzuje się też niskim obciążeniem chłodzenia, co pozwala zmniejszyć zużycie wody nawet o 70%.

 

  • Czystość produkcji i komfort pracy

Wykorzystanie wtryskarek elektrycznych oznacza niższy poziom hałasu do 10 dB(A) oraz bardziej czystą produkcję. Wtryskarki elektryczne doskonale sprawdzają się do clean-roomów.

 

  • Nie wymagają chłodzenia

Maszyna elektryczna nie wymaga chłodzenia oleju hydraulicznego i ponoszenia inwestycji w rozbudowę infrastruktury w tym zakresie. Idealnie sprawdza się w zakładach, w których moce chłodnicze są na wyczerpaniu.

 

  • Idealne dopasowanie

Przykładem sprawdzonej maszyny o napędzie elektrycznym są wtryskarki PX firmy KraussMaffei, które są efektem dwóch dekad doświadczeń w  produkcji urządzeń z napędami elektrycznymi. Seria obejmuje wtryskarki o sile zwarcia formy od 250 kN do 4000 kN. Cechą wyróżniającą typoszereg PX jest bardzo duża liczba kombinacji sił zwarcia i jednostek wtryskowych, co pozwala znaleźć dla każdego klienta idealnie dopasowany typ maszyny.

 

  • Mniej napraw i konserwacji

W elektrycznych maszynach jest mniej podzespołów, które mogą ulec awarii, ze względu na brak napędowego układu hydraulicznego, filtrów, zaworów, uszczelek.

  • Cena

Różnica w cenie między wtryskarką elektryczną i hydrauliczną zmniejszyła się w ostatnich latach zdecydowanie. W zależności od wyposażenia i wielkości maszyny wynosi ona od kilku do  kilkunastu procent na korzyść wtryskarki hydraulicznej.

  • Wyposażenie w innowacyjne funkcje

Maszyny o napędzie elektrycznym posiadają bardzo ciekawe aplikacje, które są przejawem Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Przykładowo wtryskarki elektryczne serii PX produkcji KraussMaffei wyposażone są w  innowacyjną i opatentowaną funkcję APC – Adaptive Process Control. Dzięki niej maszyna automatycznie modyfikuje główne parametry wtrysku w oparciu o informacje o lepkości tworzywa, które zmieniają się w zależności od partii tworzywa, udziału przemiału, warunków atmosferycznych itp. Takie zmienne warunki produkcji, bez ingerencji personelu, dotychczas rzutowałyby na  stabilność wymiarową i jakość wyprasek. Funkcja APC jest przydatna do wszystkich tworzyw termoplastycznych, jak również do tworzyw termoutwardzalnych, w tym ciekłego silikonu.

Kolejnym przykładem jest funkcja SocialProduction, narzędzie dostępne na tablet i smartfon, służące do zdalnego monitorowania statusu wtryskarki KraussMaffei i komunikacji z serwisem.

 

W przypadku dodatkowych pytań na temat wtryskarek prosimy o kontakt z działem handlowym firmy Dopak: Ilona Bazgan: tel. 48 71 358 40 33 lub +48 509 765 325, e-mail: bazgan@dopak.pl

Czytaj również porównanie wtryskarki elektrycznej i hydraulicznej.