Młynki do recyklingu tworzyw sztucznych to przydatne urządzenie w każdym zakładzie przetwórstwa tworzyw sztucznych. Umożliwiają one odzyskanie surowca z odpadów produkcyjnych lub wyrobów wadliwych, powstałych w wyniku formowania wtryskowego, termoformowania czy wytłaczania. Dzięki odpowiednio dobranym młynom zakład samodzielnie odzyskuje cenny surowiec i wykorzystuje go do ponownej produkcji. Realizując model gospodarki obiegu zamkniętego, firma zyskuje realne oszczędności, ogranicza ślad węglowy i negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Aby odpowiednio dobrać młyn i zyskać produkt idealnie dopasowany do potrzeb, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Dobrze też mieć świadomość, że niewłaściwie rozdrabniając tworzywo, a co za tym idzie, mocno je rozgrzewając, możemy doprowadzić do jego degradacji, na skutek czego w kolejnych etapach przetwórstwa będzie ono nieprzydatne. Trafniej dobrany młyn pozwoli uzyskać bardzo dobrej jakości przemiał, bez pyłu. Takie urządzenie będzie też bardziej wydajne, posłuży wiele lat i szybko się zwróci.

 

Dopasuj młyn do przeznaczenia i tworzywa, jakie będziesz mielił!

W zależności od rodzaju tworzywa, które będzie wykorzystywane do mielenia dostępne są dwa rodzaje urządzeń:

  1. Młyny walcowe, stanowiskowe, których przykładem są rozwiązania francuskiej firmy MO.DI.TEC. Doskonale sprawdzają się one w przypadku tworzyw twardych, jak np. ABS, PA, PEEK, PEAK. Są to młyny stanowiskowe, stosowane do recyklingu bezpośrednio przy wtryskarkach. Dzięki szerokiej ofercie producenta można dopasować urządzenie do rodzaju i wielkości detalu, który będzie mielony.

    Młynek walcowy MO.DI.TEC

    Młyn walcowy, stanowiskowy MO.DI.TEC                     Seria Goliath Plus – energooszczędny młyn stanowiskowe o kompaktowej, wytrzymałej i odpornej na zużycie konstrukcji z solidną budową wałów. Urządzenie dostępne w różnych rozmiarach i mocach.

Młyny walcowe pracują w technologii wolnoobrotowej, która ma wiele zalet, m.in. niski poziom hałasu oraz brak zapylenia mielonego materiału. Taki sposób mielenia zapewnia również wysoką jakość uzyskiwanego przemiału i brak degradacji tworzywa. Dzięki temu uzyskany surowiec może być bezpośrednio zwrócony w procesie produkcji i wykorzystany do wytworzenia kolejnych, pełnowartościowych detali.

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Drugim rodzajem urządzenia są młyny nożowe niemieckiej firmy Neue Herbold – przeznaczone do mielenia produktów z tworzyw miękkich z polietylenu, polipropylenu, LDPE, jak również elastomerów: TPE, TPU, TPV. Dzięki szybkiemu obrotowi noży w tych urządzeniach można lepiej rozdrobnić tworzywo o miękkiej teksturze.

Zalety młynów nożowych Neue Herbold to ponadto:

– Wysoka zdolność przerobowa, dzięki optymalnemu doborowi geometrii elementów tnących,

– Niskie zużycie energii przy zachowaniu wysokiej wydajności,

– Niewielki udział pyłu,

– Umiejscowienie noży pod kątem w celu uzyskania efektu cięcia nożycowego,

– Szybka i łatwa wymiana noży – regulacja noży wirnika oraz stojana odbywa się poza młynem, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo operatora oraz skraca do minimum czas przestoju.

 

Młyn nożowy_Neue_Herbold

Młyn nożowy Neue Herbold – kojarzony z wysoką wytrzymałością, efektywnością oraz bezpieczeństwem użytkowania.

 

Jaki młyn dla automotive, a jaki dla branży opakowaniowej?

Jakie więc przełożenie ma rodzaj wykorzystywanego tworzywa na branżę i jak najlepiej dopasować odpowiednie urządzenie do konkretnego przeznaczenia w przedsiębiorstwie?

W branży technicznej i automotive zdecydowanie przeważają młyny wolnoobrotowe np. firmy MO.DI.TEC. Rozwiązania tego producenta dominują w tej chwili na rynku producentów motoryzacyjnych. W branży AGD, w której wykorzystuje się dużo ABS  i polietylenu twardego zalecane są natomiast młynki walcowe, wolnoobrotowe.

Młyn do recyklingu

 

Czym się kierować przy wyborze młynka? Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

  • Cena młynka

Warto postawić na solidny i niezawodny młynek, o długiej żywotności. Takie młynki do tworzywa są nieco droższe, ale w dłużej perspektywie są gwarancją zwrotu z inwestycji i mniejszych nakładów związanych z eksploatacją. Przykładem sprawdzonych i bardzo solidnych urządzeń są młynki firmy MO.DI.TEC i Neue Herbold. Gwarantują dużą wydajność pracy przez wiele lat.

 

  • Zużycie prądu

Młynki walcowe np. firmy MO.DI.TEC mają bardzo małe moce napędu, a w związku z tym małe zużycie prądu. Są to silniki rzędu od 0,75 kW do 2,2 kW. Cechuje je też niska prędkość obrotowa na poziomie 25 obr./min.

 

  • Koszty eksploatacji

W przypadku młynków walcowych mamy również dużo atutów, bo elementy tnące mają kilkakrotnie dłuższą żywotność między ostrzeniami niż porównywalnie w młynkach nożowych. Noże tnące trzeba dużo częściej ostrzyć i  wymieniać niż walce w młynkach walcowych.

 

  • Zapylenie i komfort pracy

Młynek walcowy jest dużo cichszy niż młynek nożowy. Ten rodzaj młyna nie generuje także pyłu, więc komfort pracy jest dużo lepszy.

 

 

W przypadku dodatkowych pytań na temat młynków do recyklingu, zapraszamy do kontaktu z naszym działem sprzedaży Dopak