Tylko idealnie dopasowana wtryskarka do plastiku jest w stanie zapewnić najwyższą jakość przy możliwie najniższych kosztach. Nieprawidłowo wybrana maszyna może zwiększyć koszty produkcji i eksploatacji maszyny. Wybór wtryskarki do produkcji z tworzywa sztucznego powinien być oparty na analizie wymaganych parametrów oraz stopie zwrotu z nakładów inwestycyjnych. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie oraz jak wybrać maszynę wśród wielu dostępnych na rynku podpowiadamy poniżej.

Przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniej wtryskarki warto uwzględnić kilka parametrów, które pozwolą lepiej dopasować urządzenie do jego przeznaczenia oraz sposobu produkcji.

1.Branża, wolumen i sposób produkcji na wtryskarce

Podstawowe pytania, które determinują racjonalny wybór maszyny, to przede wszystkim rodzaj branży przemysłowej, wolumen produkcji, wymagana siła zamykania formy, rozmiary form czy objętość wtrysku. Już na samym początku niezbędne jest określenie rodzaju przetwarzanego tworzywa, ilość dodatków modyfikujących i napełniaczy.

2. Symulacja czasu cyklu i zwrotu z inwestycji z zakupu wtryskarki

Wybór maszyny powinien być oparty na analizie wymaganych parametrów oraz stopie zwrotu nakładów inwestycyjnych. W przypadku nowych projektów produkcyjnych firma Dopak na życzenie klienta jest w stanie przygotować symulację czasu cyklu oraz wyliczenia zużycia energii elektrycznej dla maszyn w pełni elektrycznych lub hybrydowych. Symulacje te tworzone są w oparciu o dostarczone rysunki 3D np. formy i detali.

3. Nie zapomnij o wymaganiach UE

Bardzo ważnym kryterium wyboru maszyny jest spełnienie wymagań w zakresie Dyrektyw Unii Europejskiej. Należy zwrócić uwagę na to, czy maszyna oznaczona jest znakiem zgodności CE, czy producent dostarcza Deklarację Zgodności WE, instrukcję obsługi, oprogramowanie oraz specyfikację maszyny w języku polskim.

4. Niezbędne wsparcie serwisowe do wtryskarek

Trzeba również zadbać, aby dostawca zapewnił profesjonalny serwis gwarancyjny, obsługę pogwarancyjną, w tym przeglądy oraz dostęp do części zamiennych na wiele lat. Warto także zwrócić uwagę na to, czy maszyny przygotowane są na koncepcję przemysłu 4.0, umożliwiającą inteligentną integrację sieciową maszyn. Firma KraussMaffei realizuje technologię Plastics 4.0 poprzez automatyzację i cyfryzację produkcji przemysłowej, która prowadzi do powstania struktury inteligentnej fabryki przyszłości.

5. Wyposażenie i innowacyjna technologia wtryskarek

Nie należy zapominać o wyposażeniu maszyny i wszelkich innowacjach technologicznych, które mogą być przydatne w procesie produkcji oraz zwiększają jakość wyrobów. Dla przykładu, producent wtryskarek KraussMaffei oferuje bogate standardowe wyposażenie wtryskarek oraz cały szereg opcji dodatkowych, takich jak np. opatentowany system APC Plus.

Wykrywa on wszelkie wahania procesów, które mogą być powodowane przez zmienne warunki otoczenia lub lepkość materiału i samoczynnie im przeciwdziała. W ten sposób użytkownicy mogą czerpać korzyści z niezmiennie wysokiej jakości wyprasek, niższych kosztów odpadów i tworzywa oraz uproszczonego stosowania materiału z recyklingu. Funkcja APC plus wykrywa zmiany lepkości w uplastycznionej masie oraz koryguje je w każdym cyklu. Pozwala też na wykrycie i korektę wahań zaworu zwrotnego w tym samym cyklu.

6. Zrównoważona produkcja na wtryskarkach i ochrona środowiska

Należy także wziąć pod uwagę rozwiązania technologiczne, które pozwolą efektywniej korzystać z zasobów naturalnych i minimalizować wpływ produkcji na środowisko naturalne. Przykładem są rozwiązania oferowane we wtryskarkach KraussMaffei:

– Ecobutton, który za jednym naciśnięciem pozwala oszczędzać energię;

– Serwo hydrauliczne napędy BluePower zapewniające energooszczędną pracę i obniżoną emisję hałasu (10 do 40% niższe zużycie energii, efektywna produkcja);

– Planer dziennych uruchomień.

7. Doświadczenie i kompetencje dostawcy wtryskarek gwarantem sukcesu

Z pewnością warto współpracować z kompetentnym i doświadczonym partnerem, który pomoże kompleksowo wdrożyć rozwiązanie technologiczne. Spółka Dopak od 26 lat wspiera swoją wiedzą branżę przetwórstwa tworzyw sztucznych, dostarczając rozwiązania renomowanych i sprawdzonych producentów. Dopak specjalizuje się w kompleksowym wdrażaniu całego rozwiązania technologicznego, począwszy od projektowania aż po montaż kompletnych linii technologicznych, zgodnie z wymogami zasadniczymi dyrektywy 2006/42/WE. Dzięki wiedzy i szerokiemu doświadczeniu w obsłudze klientów różnych branż i specyfice produkcji firma w stanie sprostać nawet najtrudniejszym wyzwaniom w zakresie modernizacji lub optymalizacji istniejących procesów produkcyjnych.

W sytuacji dodatkowych pytań prosimy o kontakt z działem handlowym firmy Dopak.

Czytaj również: 

FAQ